להזמנה 052-674-2390

תוספת בניה

מהי תוספת בניה ובניה?

תוספת בנייה היא השבחת שטחים למבנה קיים. לכאורה, נראה שמתן רישיון בנייה להשבחת מבנה הוא טיפול ממש פשוט, אך הוא כרוך בקבלת רישיונות ועמידה בהרבה תקנים שהוגדרו ברגולציה.

על מנת להקים תוספת בניה ובנייה לנכס, חשוב מאוד לבצע עבודה ראשונית מקיפה וכן להחזיק את כל התיקים הדרושים. המשמעות של תוספות מבנה מורכבת מסגירת מרפסת או הוספת, מבנה על חיפוי הגג, שימוש בקירוי לצרכים שונים, לרבות קירוי, פרגולות, גדרות או חדר כביסה וכן בניית חלל נוסף בצמוד למבנה הקיים.

מתי מופעלת תוספת בנייה?

על פי התקנה, לא בכל בניין ניתן לבצע שיפור מבנה. קבלת היתר בנייה להשבחה בהחלט תילקח בחשבון על ידי הרשויות בהקפדה על מצבים:

כאשר בפועל לא נוצלו מלוא זכויות הבנייה החוקיות בנכס המגורים – לפני בנייה ובנייה של כל סוג של בית או בית, מתקבל אישור בנייה מוועדת התכנון האזורית וכן מוועדת הבנייה והבנייה. אם בעת הבנייה לא נעשה שימוש בכל המיקום (או בזכויות אחרות), ניתן במועד מאוחר יותר לבקש שישמשו לתוספת בניה ובניה.

עדכון תכנית בניין עיר – כאשר מתעדכנת אסטרטגיית מבנה העיר (תכנית בניין עיר), מאושרות זכויות נוספות לבנייה.

אזור פתרון – ניתן להוסיף בנייה נוספת כאשר מדובר במיקום פתרון. אזור שירות מוגדר כאחד מהבאים: מרתף (בערך 2.5 מטר גובה), מחסן, חניה לרכב, אזור כביסה, חדר או שטח המשמש לאחסון וגם הליך כגון אזור אשפה או חלל מכשירי חימום מים.

שיפור ממ"ד – לאחר מלחמת המפרץ, הוקם חוק המתאר את ממ"ד כמקום פתרון וגם מטרתו היא להניע בעלי בתים וגם בתים להכניס ממ"ד למגורים או לנכס מסחרי. בהתאם לתקנה, ניתן היה לכלול ממ"ד (מקום מוגן למגורים) לכל בית או בית, גם אם מיקומו אינו כלול באחוזי הבנייה המותרים לבניין.

מה חושבים על תוספת בניה?

כל סוג של תוספת בנייה שבעל בית או בעל בית מעוניין לבצע חייבת לעמוד בדרישות הבנייה והבנייה של מדינת ישראל. תוספות בנייה ובנייה מחייבות שליחת אסטרטגיות, ביצוע ביקורות וכן קבלת היתרי בנייה.

לאחר שנעשו כל הבדיקות וכן יש את כל האישורים הנדרשים המאפשרים בנייה נוספת, ניתן להתחיל בשיקום.

לא מומלץ לבנות את השיפור בעצמך, אלא להעסיק אנשי מקצוע מנוסים ובעלי אחריות שיעזרו לך. לקבלני שיקום מנוסים בהחלט תהיה את היכולת לבצע שיפורי מבנה כמו הרחבת חללים מסוימים בביתכם או השבחת חללים נוספים לפי החלומות שלכם תוך התאמה וגם מילוי הדרישות.

באופן זה תוכלו להתרחק מהצורך בשיפוץ הקרוואן לאורך זמן כתוצאה מהיעדר רישיונות וכן אי עמידה בקריטריונים.

שיפור בנייה - מתי?

בניית שיפורים יכולה להיות התרופה הטובה ביותר כשמדובר בבית פרטי שהיינו רוצים להגדיל.

אנשים רבים, שהוציאו את כל כספם ברכישת בית וכן במהלך השנים עם התפתחות המשפחה מצאו עצמם חיים בתנאי צפוף, מקבלים החלטה להרחיב את הנכס וגם לבצע שיפור בנייה שיעניק להם מקום מגורים בו ובמקביל להעלות את ערך הבית.

כאשר מדובר בהרחבת בית בדירת מגורים משותף או השבחה של דירה קיימת, תוספת מבנה יכולה בנוסף להיות אופציה יוצאת דופן בהמשך, אך יש לזכור כי במבנה משותף, הסכמה/ידיעה של כל דרושים בעלי זכויות משפטיות אחרות במבנה.

ישנם מקרים בהם כל בעלי זכויות האזרח במבנה בוחרים פה אחד כי בכוונתם להרחיב את המבנה וגם לבצע תוספת. במקרים כאלה צריך להיות אישור של מינימום 75% מכלל הבעלים במבנה.

שיפורי מבנה דורשים הרבה זמן והכנה לפיתוח. היתרון המשמעותי והמפורסם של שיפורי הבניין הוא שבעלות נמוכה למדי ניתן לקבל בית גדול יותר וגם גדול במיוחד ובנוסף להעלות את ערך הבית.